Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej

Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej

Jedna z form nowej ewangelizacji, która zrodziła się w 1950 r. w Ruchu Szensztackim w Brazylii. W Ameryce Południowej jest znany pod nazwą Mae Peregrina (Pielgrzymująca Matka), w Niemczech – Projekt Pielgrzymującego Sanktuarium. W Polsce przyjęta została nazwa Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej z Szensztatu lub po prostu Pielgrzymująca Matka.

 

Założenia Apostolatu:

Obraz Matki Trzykroć Przedziwnej nawiedza systematycznie, co miesiąc, określony, stały krąg osób np. 10 lub 15 rodzin lub osób. W domu danej rodziny obraz przebywa 2 lub 3 dni (dni miesiąca dzielone są na liczbę osób w kręgu) i jest przekazywany do następnej rodziny lub osoby z tego kręgu. Pomocą w przeżywaniu nawiedzenia jest załączona książka z modlitwami i rozważaniami. Osoba odpowiedzialna za krąg troszczy się, by obraz stale w tym kręgu peregrynował dlatego też sporządza listę osób należących do niego i stara się być z nimi w kontakcie.

 

Celem Apostolatu jest nowa ewangelizacja z Maryją:

 • kształtowanie osobistej więzi z Jezusem i z Maryją
 • ożywienie i umocnienie modlitwy rodzinnej (z peregrynacją związana jest modlitwa różańcowa)
 • budzenie ducha apostolskiego

 

Historia

Inicjatorem Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej z Szensztatu był Brazylijczyk, Jan Pozzobon (1904-1985), mąż i ojciec rodziny, stały diakon, Sługa Boży, którego proces beatyfikacyjny został rozpoczęty 12 grudnia 1995 r., zakończony na płaszczyźnie diecezji i 14.05.2009 r. przeniesiony do Rzymu.

Rodzina Szensztacka w Santa Maria (Brazylia) w odpowiedzi na zachętę biskupów do wkładu w trwający w Kościele Rok Święty (1950) przygotowała 3 duże obrazy Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Zostały one poświęcone w sanktuarium i przekazane do peregrynacji w rodzinach. Jeden z obrazów otrzymał Jan Pozzobon z prośbą, by zanosił go do rodzin i odmawiał z nimi różaniec. Po upływie określonego czasu, obrazy „powróciły” do sanktuarium. Jan Pozzobon postanowił kontynuować pielgrzymowanie z Maryją, gdyż doświadczył Jej działania w rodzinach. Na własnych barkach przez 35 lat nosił, ważący ok. 10 kg, obraz Matki Bożej do rodzin w pobliskich i dalszych osiedlach, do szkół i szpitali, nawet do więzień i zachęcał do wspólnej modlitwy różańcowej. Rodziny przyjmując z wiarą obraz Matki Bożej doświadczały wielu łask nawiedzenia i zrodziło się w nich pragnienie, by częściej przyjmować Maryję we własnym domu. Jan Pozzobon odczytując to jako głos Boży podarował grupie 30-tu rodzin mniejszy obraz Matki Bożej, tak by on regularnie, co miesiąc nawiedzał rodziny. Wkrótce powstały nowe kręgi i w ten sposób rozpowszechniła się oryginalna forma pielgrzymującego obrazu Matki Bożej o jednakowym wymiarze i kształcie ram nawiązujących do sanktuarium szensztackiego. (obecna forma pielgrzymujących obrazów).

 

Apostolat dzisiaj

W Europie Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej bardzo dynamicznie zaczął się rozwijać od 1997 r. jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do zaangażowania się w dzieło nowej ewangelizacji i przygotowanie do Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa. Pogłębiająca się laicyzacja dotykająca szczególnie mocno Europę Zachodnią, wołanie Jana Pawła II a następnie Benedykta XVI o odnowę wiary chrześcijańskiej w Europie zainspirowały Apostolat do podarowania Matce Bożej korony i ogłoszenie Ją Królową Nowej Ewangelizacji Europy. Myśl ta zrodziła się 2007 roku. Jako przygotowanie do koronacji obraz Matki Bożej (kopia tego, który nosił Jan Pozzobon zwany Auxiliar) peregrynował po krajach Europy. Uroczystość koronacyjna miała miejsce 8.09.2012 r. w Szensztacie (Niemcy). Przewodniczył jej abp Rino Fisichiella – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Koronę pobłogosławił Ojciec św. Benedykt XVI, który też przesłał telegram z racji tej uroczystości. Pod wpływem przeżyć uroczystości koronacyjnych w Apostolacie spontanicznie powstał nurt koronacyjny małych pielgrzymujących obrazów w kręgach. Jest on widziany jako przedłużenie uroczystej koronacji z 8.09.2012 r.

Od stycznia do końca czerwca 2014 roku ukoronowany obraz Matki Bożej – Królowej Nowej Ewangelizacji Europy peregrynował w Polsce.

 

Obecnie Apostolat istnieje w ponad 100 krajach świata.

 

Na terenie naszej diecezji jest obecnie 400 kręgów. Są organizowane dla chętnych z kręgów weekendowe rekolekcje (w czerwcu, we wrześniu) w CEF-ie w Koszalinie. W I sobotę czerwca każdego roku ( w tym roku 4.06.2022) jest organizowana Diecezjalna Pielgrzymka APMB na Górze Chełmskiej.

 

Na terenie naszej parafii są 4 kręgi. W każdym kręgu jest 10 rodzin. Wizerunek Matki Bożej w każdej rodzinie otoczony jest modlitwą przez 3 dni. W ciągu miesiąca Matka Boża nawiedza wszystkie rodziny kręgu. Każdy krąg ma swojego opiekuna, który czuwa i otacza opieką rodziny tworzące krąg.

Jeżeli ktoś chciałby dołączyć do kręgów jest taka możliwość. Należy taką potrzebę zgłosić do Pani Lucyny Janus lub do księdza proboszcza.

 

Każdego miesiąca członkowie kręgów spotykają się w parafii na Mszy świętej w I Czwartek miesiąca, dziękując za opiekę i otrzymane łaski  i prosząc o potrzebne łaski dla nich i ich rodzin.

 

Osobami Odpowiedzialnymi  za Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej w naszej parafii są:

Ks. Proboszcz – nr Tel: 782 975 028

Pani Lucyna Janus -  Tel: 602 288 959

 

wybierz

Msze Święte w Kościele parafialnym

 • w niedzielę: 9:30; 11:00; 18:00

 • w tygodniu: (codziennie) 18:00

 

 

Msze Święte w Kościele filialnym w Boninie

 • w niedzielę: 8:00; 12:00
 • w tygodniu (środa, piątek, sobota) 17:00

 

 

Kancelaria parafialna czynna:

 • wtorek: 15:00 - 17:00
 • sobota: 10:00 - 12:00

 

W sprawach nagłych i w sprawach pogrzebu można zgłaszać się także poza wyznaczonymi godzinami:

 • ks. proboszcz:
  • 94 342-18-32
  • 782-975-028
 • ks. wikariusz:
  • 515-255-010
**************   Okres Wielkanocny   **************

Parafia Rzymskokatolicka

p.w. Trójcy Świętej w Koszalinie