Komunikat

Rady Konferencji Episkopatu Polski

ds. Społecznych

Zaproszenie na wykłady - SOBOTA Z TEOLOGIĄ

wybierz

Msze Święte w Kościele parafialnym

  • w niedzielę: 9:30; 11:00; 18:00

  • w tygodniu: (codziennie) 18:00

 

 

Msze Święte w Kościele filialnym w Boninie

  • w niedzielę: 8:00; 12:30
  • w tygodniu (środa, piątek, sobota) 17:00

 

 

Kancelaria parafialna czynna:

  • wtorek: 15:00 - 17:00
  • sobota: 10:00 - 12:00

 

W sprawach nagłych i w sprawach pogrzebu można zgłaszać się także poza wyznaczonymi godzinami:

  • ks. proboszcz:
    • 94 342-18-32
    • 782-975-028
  • ks. wikariusz:
    • 515-255-010
**************   Wielki Post   **************

Parafia Rzymskokatolicka

p.w. Trójcy Świętej w Koszalinie

O G Ł O S Z E N I A

D U S Z P A S T E R S K I E

(IV Niedziela Wielkiego Postu - 30.03.2025 r.)

 

1.   Jako dzieci marnotrawne stajemy przed Panem w tę niedzielę, która w tradycji liturgicznej  Kościoła jest nazwana “Letare” - niedzielą radości.  Dzisiaj bowiem nasze serca wypełnia radość, bo słyszymy, że Bóg jest miłosiernym Ojcem, który przebacza grzechy i że Jezus pojednał nas ze swoim Ojcem .

 

2.   Taca z dzisiejszej  niedzieli  przeznaczona  jest na ogrzewanie  kościoła.

 

3.   W dzisiejszą   niedzielę jest  zbiórka do puszek na “Chleb św. Antoniego”, są to ofiary  na Caritas  Parafii.

 

4.   Msze św.  w dni powszednie w tym tygodniu odprawiane będą :

  • w Boninie  - w środę, piątek i w sobotę  o godz. 1700
  • w Kościele parafialnym  - codziennie o godz.  1800

 

Nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy - w środę 15 minut przed Mszą św.;

 

5.   Nabożeństwo Gorzkich Żalów, z kazaniem pasyjnym:

  • w  Boninie  - w niedzielę o godz.  730
  • w Kościele parafialnym  - w niedzielę o godz.  1700

 

6.   Nabożeństwo Drogi Krzyżowej :

  • w  Boninie  - w piątek o godz.  1630
  • w Kościele parafialnym - w piątek  o godz.  1730

 

7.   W I środę  miesiąca , zapraszamy na Nabożeństwo do Przeczystego Serca św. Józefa, z rozważaniem , Litanią do św. Józefa. Jest to też dzień modlitwy Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, zapraszamy członków Apostolstwa na modlitwę i spotkanie formacyjne.

 

8.  W  bieżącym tygodniu przypada I czwartek i piątek  miesiąca w tych dniach odprawiane będą  nabożeństwa i okazja do spowiedzi św.:

  • w  Boninie  -  spowiedź i adoracja w piątek od  godz. 1600, a nabożeństwo I piątkowe  o godz. 1625
  • w Kościele parafialnym - spowiedź  i adoracja  w czwartek od  godz. 1700  i po Mszy św. do godz. 2000 nabożeństwo  I czwartkowe o godz. 1750, a  w piątek od  godz. 1700, a nabożeństwo I piątkowe  o godz. 1725

 

9.   W I  sobotę  miesiąca , zapraszamy na Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP, z rozważaniem tajemnicy I - szych sobót miesiąca,  medytacją  i  oddaniem się w opiekę  Niepokalanego Serca Matki Bożej. Nabożeństwo w Boninie przed Mszą o godz. 1630, a w kościele parafialnym  po Mszy św.

 

10. Zapraszamy do katedry 02.04 o godz. 2030 na modlitwę różańcową jako podziękowanie za świętego Papieża Jana Pawła II , na  katechezę i Apel Jasnogórski, a na zakończenie na "Barkę" przy pomniku.

 

11. W piątek - 04.04. Zapraszamy  naDrogę Krzyżową,” ulicami Koszalina. Rozpoczęcie o godz. 2000 przy pomniku Jana Pawła II , a zakończenie przy kościele  pw Podwyższenia Krzyża św.

W naszej Parafii Droga Krzyżowa  ulicami osiedla  Kretomina  odprawiona zostanie w następny piątek 11.04., rozpoczniemy Mszą świętą o godz. 1800    i po Mszy wyruszymy.  Już dziś serdecznie zapraszamy.

 

12. W przyszłą  niedzielę jest zmiana tajemnic Żywego Różańca, intencja na miesiąc Kwiecień:

  • Intencja Papieska: Aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów.
  • Intencja Parafialna: W int.  O Boże błogosławieństwo dla wszystkich rodzin naszej wspólnoty Parafialnej.

 

Zmiana  tajemnic odbędzie się w na  Mszy św.

  • w Boninie o godz. 800
  • w kościele parafialnym o godz.   930.

 

13. W przyszłą niedzielę z racji  I Niedzieli Miesiąca  modlitwa wypominkowa roczna z Koronką do Miłosierdzia Bożego w Boninie  w ramach nabożeństwa  Gorzkich Żalów. o g. 730, a w kościele parafialnym  o g. 900.

 

14. Spotkanie rodziców dzieci, które w tym roku szkolnym będą obchodzić  Rocznicę I Komunii św., odbędzie się  w przyszłą  niedzielę 06.04. w kościele parafialnym po Mszy o godz. 1100 - prosimy o obecność rodziców.

 

15. W przyszłą  niedzielę wolontariusze będą rozprowadzać  przed kościołem żonkile w ramach Akcji: “Pola Nadziei”,  dochód z tej akcji jest przeznaczony na  Hospicjum.

 

16. We wtorek zapraszam na spotkanie Kręgu Biblijnego do sali na plebani na  godz. 1930.

 

17. Zbiórka ministrantów  w  piątek o godz. 1800.

 

18. Jest do nabycia prasa katolicka, którą polecamy uwadze. Są do nabycia Paschaliki jako  “Płomień Nadziei” - jest to wielkanocne dzieło Caritas - ofiara za Paschalik wynosi 10zł.

 

19. Składamy serdeczne podziękowanie za wszelkie ofiary, na rzecz parafii, a szczególnie na budowę kościoła.

 

Na  nowy  tydzień,  niech  Pan  Jezus  udzieli  wszystkim  swoich  łask  i  błogosławieństwa.

 

Ks. Andrzej Olejnik.- Proboszcz

 

 


 

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
wobec zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami zakrojonego na szeroką skalę procesu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych. Z tak dużymi zmianami mamy do czynienia po raz pierwszy od 1989 roku. Zarówno te, które zostały przyjęte od września 2024 roku, jak i zapowiadane na wrzesień 2025 roku, nie tylko w sposób jednoznaczny stoją w sprzeczności z przepisami wyższego rzędu, ale przede wszystkim są krzywdzące i dyskryminujące dla wielu uczniów i nauczycieli religii. Zmiany te godzą również w prawa rodziców i opiekunów do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, co gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (art. 53).

W opinii znacznej części rodziców i nauczycieli religii, co zostało wyrażone m.in. przez różne formy protestów i petycji ze strony środowisk wychowawczych, wprowadzone od września 2024 roku rozporządzeniem Ministra Edukacji zmiany dotyczące niewliczania oceny z lekcji religii do średniej ocen oraz łączenia klas dzieci i młodzieży w różnym wieku edukacyjnym w większe grupy, i to wyłącznie na zajęciach z religii, są szkodliwe z punktu widzenia wychowawczego. Uczniowie powinni bowiem mieć zapewniony dostęp do programu nauczania opartego na treściach adekwatnych do poziomu ich rozwoju oraz zdolności percepcyjnych i poznawczych w danym wieku. Ponadto zmiany te pozbawiają uczniów motywacji do uczestnictwa i angażowania się w lekcje religii. Trzeba w tym miejscu także podkreślić, że wspomniane zmiany zostały wprowadzone w życie bez wymaganego przez Ustawę o systemie oświaty „porozumienia z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych” (art. 12 ust. 2), co potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 27 listopada 2024 roku.

Podobnie ma się rzecz z dalszymi zapowiadanymi przez MEN zmianami. Dotyczą one redukcji wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakazu organizowania lekcji religii przed lub po zajęciach szkolnych. Są one dyskryminujące, gdyż będą w sposób znaczący ograniczać prawo do dostępu do lekcji religii dla uczniów, których rodzice, lub oni sami, będą sobie tego życzyć. Nie uwzględniono również wprowadzenia okresów ochronnych dla nauczycieli religii. Wprowadzenie w życie tych rozwiązań również będzie bezprawne, gdyż nie osiągnięto w tym temacie wymaganego porozumienia ze stroną kościelną. Wprowadzane zmiany mogą w konsekwencji prowadzić do całkowitego wyeliminowania nauczania religii w polskich szkołach publicznych.

Podejmowane przez stronę kościelną rozmowy z Rządem RP nie doprowadziły do porozumienia. Kompromisowa propozycja strony kościelnej, polegająca na wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów, została przez stronę rządową odrzucona. Podobnie jeśli chodzi o rozłożenie na kilka lat stopniowej redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich, przy poszanowaniu praw pracowniczych nauczycieli religii. Wobec takich działań MEN i braku woli porozumienia w sprawie kluczowej dla edukacji i wychowania polskich dzieci i młodzieży do wartości, wyrażamy stanowczy sprzeciw.

Przypominamy, że nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości państw europejskich, jest także jednym z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku. Dlatego też Kościół będzie podejmował dalsze stosowne kroki prawne mające na celu powstrzymanie wprowadzanych zmian.

Zachęcamy i prosimy rodziców oraz organizacje społeczne o zaangażowanie się w obronę uniwersalnych wartości i praw osób wierzących, które powinny być respektowane zawsze, niezależnie od politycznego kontekstu. Rodzicom, wychowawcom, nauczycielom religii, katechetom oraz wszystkim zatroskanym o pełny i harmonijny rozwój dzieci i młodzieży, udzielamy pasterskiego błogosławieństwa.

Komunikat do odczytania w ramach ogłoszeń parafialnych w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia 2025 roku.