Kościół Parafialny
Kościół zaprojektowano w założeniu bazylikowym o nawie głównej w formie kwadratu o boku 12,22 m i dwoma nawami bocznymi prostokątnymi o długości 12,22m i szerokości 2,62m . Nawa główna zamknięta jest osiowo prezbiterium składającego się z dwóch części. Część frontowa prezbiterium wyniesiona jest ponad poziom nawy o 15 cm , szerokości jak nawa główna. Część tylna wyniesiona o kolejno 30 cm , a szerokość zmniejszona do 695 cm . Kruchta stanowi część frontu kościoła z wejściem na poziom chóru i dalej poziom wieży oraz wnękę spowiedni. Część frontowa dwupoziomowa z chórem na poziomie pierwszym. Nawa główna i prezbiterium wraz częścią dwupoziomową przykryta dachem dwuspadowym. Wysokość nawy do 12,44m, a naw bocznych do 8,87m. Powierzchnia nawy - 240m2, pojemność nawy - 656 wiernych.
Autorami projektu są :
• Autorzy architektury :mgr inż. arch. Anna Rink; mgr inż. arch. Rajmund Rink; mgr inż. arch. Andrzej Krzyżaniak.
• Autorzy konstrukcji : inż. Henryk Ciryt; mgr inż. Grzegorz Maliszewski
• Autor instalacji : inż. Danuta Budzisz.
Inspektorem nadzoru budowy jest Pan Jan Nowakowski, a kierownikiem budowy najpier Pan Mirosław Husak, a potem Pan Czesław Borysiewicz.
Budowa prowadzona systemem gospodarczym, na tyle jak pozwalają warunki finansowe parafii i sponsorów. Cała budowa została podzielona na dwa etapy:
• pierwszy etap to budowa kościoła wraz z większą częścią plebanii, po zbudowaniu tej części nastąpił drugi etap:
• drugi etap , to dokończenie części plebani po zburzeniu tymczasowej kaplicy, która w trakcie realizacji pierwszego etapu przylega do budującego się kościoła.
Obecnie od roku 2010 po uzyskaniu pozwoleń jest użytkowany kościół parafialny, a do roku 2016 po uzyskaniu pozwoleń jest użytkowana plebania. Do pełnego zakończenia budowy pozostało jeszcze wykonanie elewacji kościoła i plebanii i jeszcze wykończenie wnętrza kościoła.
Wsparcie budowy ze strony społeczności parafialnej polega na pomocy w formie dobrowolnie zdeklarowanych środków, jak również w formie pomocy w postaci pracy czy potrzebnych materiałów. Oprócz tego w każdą drugą niedzielę miesiąca jest zbierana taca na budowę kościoła i w okresie letnim jest organizowany festyn parafialny z którego dochód przeznaczony jest na budowę kościoła parafialnego oraz jesienna zbiórka prowadzona przez członków Rady parafialnej.
Na tym etapie nie chciałbym wymieniać sylwetek ludzi szczególnie zasłużonych na rzecz budowy. Taką formę można będzie w pełni zaprezentować na końcu inwestycji. Trzeba jednak podkreślić duże zaangażowanie wielu osób, które wykazuje się i w formie sponsoringu, jak i w formie pomocy finansowej, logistycznej i pomocy w postaci konkretnej pracy. Można jednak tu z cała pewnością wymienić ofiarodawców działki wraz z zabudowaniami, dzięki którym można było organizować funkcjonowanie Parafii i budowę kościoła , a są nimi: Pani Rozalia Husejko i Państwo Zofia i Janusz Grunert.
Wsparcie Diecezji w pierwszym etapie budowy polegało na pomocy w dofinansowaniu w ciągu roku , jest ono prowadzone dla wszystkich parafii w diecezji, które są w trakcie budowy.
Rola świątyni jest w każdej wspólnocie taka sama. Przede wszystkim, to miejsce spotkania człowieka z Bogiem, miejsce wspólnej modlitwy, która łączy ludzi tworząc wspólnotę . A świątynia budująca się spełnia również rolę integracyjną dla danej wspólnoty i pozawala ludziom na utożsamienie się z danym miejscem. Sądzę , że taką role pełni nasza budująca się świątynia i taką rolę będzie pełnić dla wszystkich ludzi korzystających z niej w przyszłości. Bo któż z nas nie ma w pamięci np.: miejsca swojej I Komunii św. czy Sakramentu małżeństwa.
Ks. Proboszcz Andrzej Olejnik
Możesz pomóc składając swoją ofiarę na budowę kościoła na konto:
BGŻ S.A. O/Koszalin nr: 75 2030 0045 1110 0000 0049 2970
wybierz
Msze Święte w Kościele parafialnym
w niedzielę: 9:30; 11:00; 18:00
w tygodniu: (codziennie) 18:00
Msze Święte w Kościele filialnym w Boninie
Kancelaria parafialna czynna:
W sprawach nagłych i w sprawach pogrzebu można zgłaszać się także poza wyznaczonymi godzinami:
Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Trójcy Świętej w Koszalinie